طناب ابریشمی

4.6

طناب ابریشمی نوع خاصی از طناب است که کاربردهای بسیار متنوعی دارد. از جمله اینکه در مسابقات قایقرانی رقابتی، قایقرانی با قایق تفریحی، کشتیرانی و در کل موارد مربوط به دریا به کار می‌رود. به همین دلیل برخی از آن تحت عنوان طناب کشتیرانی یا دریایی یاد می‌کنند. این نوع طناب برای عملکرد در شرایط مرطوب طراحی شده است، بنابراین دارای خواص بسیار خاصی است. اکثر طناب‌های ابریشمی به دلیل الیافی که در آنها به کار رفته از کیفیت و استانداردهای ایمنی بالایی برخوردار هستند

قیمت طناب ابریشمی

بسیار مهم است که بدانید از چه مواد و ساختار طنابی برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کنید. برخی از نکات کلیدی که هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب طناب باید به آن توجه کنید این است که طناب چقدر قوی و بادوام است، آیا می‌تواند بر آب شناور بماند یا در آن غرق می‌شود و در هنگام استفاده یا خیس شدن چقدر کشیده می‌شود. برای استعلام قیمت طناب ابریشمی با ما تماس بگیرید. همچنین پیشنهاد میکنیم از طناب پلی پروپیلن و پلاستیکی هم دیدن نمایید.

تماس با کارشناس فروش:

طناب ابریشمی چیست؟

طناب ابریشمی نوع خاصی از طناب است که کاربردهای بسیار متنوعی دارد. از جمله اینکه در مسابقات قایقرانی رقابتی، قایقرانی با قایق تفریحی، کشتیرانی و در کل موارد مربوط به دریا به کار می‌رود. به همین دلیل برخی از آن تحت عنوان طناب کشتیرانی یا دریایی یاد می‌کنند. این نوع طناب برای عملکرد در شرایط مرطوب طراحی شده است، بنابراین دارای خواص بسیار خاصی است. اکثر طناب‌های ابریشمی به دلیل الیافی که در آنها به کار رفته از کیفیت و استانداردهای ایمنی بالایی برخوردار هستند.

خرید طناب ابریشمی

بهترین طناب ابریشمی برای استفاده دریایی کدام است؟

اکثر طناب‌های ابریشمی در حال حاضر از الیاف مصنوعی مانند نایلون، پلی استر، پلی پروپیلن یا Dyneema (UHMWPE) به جای طناب سنتی کنفی یا ساختارهای زنجیره‌ای سنگین‌تر ساخته می‌شوند.

طناب ابریشمی پلی استر

پلی استر بسیار محبوب است. زیرا دارای قیمت پایین، استحکام عالی حتی در هنگام خیس شدن و مقاومت بالا در برابر سایش است. ضریب اصطکاک پایینی دارد، با این حال آبگریز نیست و بر آب شناور نمی‌شود. همچنین کشش زیادی برای استفاده در مسابقات قایق سواری دارد. طناب پلی استر اغلب برای خطوط لنگر در یک ساختار پیچ خورده استفاده می‌شود. برای لنگر انداختن طناب‌ها و ریگ کردن، یک طناب پلی استر بافته ترجیح داده خواهد شد.

طناب پلی استر 3 که نوع مرسوم آن است هنگام خیس شدن صاف و نرم می‌ماند و به راحتی جمع می‌شود. این یک طناب همه‌منظوره است که به عنوان یک طناب پهلوگیری یا طناب قایق عمومی ‌به خوبی عمل می‌کند. این طناب ابریشمی معمولا در سه رنگ عرضه می‌شود و از استانداردهای BS EB 697:1995 فراتر می‌رود.

طناب نایلونی

طناب نایلونی نسبت به پلی استر از خاصیت ارتجاعی بالاتری برخوردار است، بنابراین برای جذب ضربه بهتر است و در هنگام کار در برابر نیروی امواج یا باد مفید است. همچنین انعطاف‌پذیر است، حمل آن آسان است و در برابر اشعه ماوراء‌بنفش مقاوم است. بنابراین در نور مستقیم خورشید به خوبی کار می‌کند. مشکل طناب نایلونی این است که وقتی خیس می‌شود ضعیف می‌شود، بنابراین با گذشت زمان قدرت شکستن آن کاهش می‌یابد.

اگر برای خطوط لنگر یا اهداف مشابه استفاده ‌شود، ممکن است نیاز به تعویض آن داشته باشید. طناب پیچ خورده سه رشته بهترین انتخاب برای خطوط لنگر نایلونی است، اما طناب‌های بافته‌ شده نیز کارایی خوبی دارند. طناب نایلونی به دلیل خاصیت کشش و استحکام و اتصال آسان آن برای اتصال یا لنگر انداختن به خوبی کار می‌کند.

طناب نایلونی سه رشته‌ای یک طناب چندمنظوره است که معمولاً برای لنگر انداختن و خطوط لنگر یا در بکسل کردن استفاده می‌شود. این طناب با استانداردهای بریتانیا و اروپا BS EN 943:2002 مطابقت دارد و در رنگ‌های سفید، دریایی یا مشکی عرضه می‌شود و بنا به درخواست مشتری برش داده خواهد شد. طناب چندمنظوره پلی استر و نایلون دارای قیمت تقریبا یکسانی هستند. در نتیجه شما می‌توانید با توجه به نیاز خود بدون توجه به قیمت طنابی را که مناسب‌تر می‌دانید انتخاب و خریداری کنید.

طناب پلی پروپیلن

پلی پروپیلن اغلب به عنوان طناب ایمنی و برای بکسل قایق‌های کوچک استفاده می‌شود، زیرا می‌تواند بر روی آب شناور بماند، نگه داشتن این طناب دلپذیر است چون وزن نسبتاً کمی دارد. طناب پلی پروپیلن به اندازه طناب ابریشمی پلی استر قوی نیست. اما تولید آن مقرون‌به‌صرفه‌تر است. این طناب تقریباً به اندازه طناب‌های نایلونی استحکام دارد، اما اگر از آن به طور مکرر در زیر اشعه نور خورشید استفاده کنید، چندان بادوام نخواهد بود. چون طناب پلی پروپیلن به اندازه کافی در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید مقاومت ندارد و دچار سایش می‌شود.

طناب ابریشمی پلی اتیلن

طناب‌های پلی اتیلن یا UHMWPE با وزن مولکولی فوق‌العاده بالا در سال‌های اخیر برای عملیات دریایی محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند و جایگزین حلقه‌های زنجیر و طناب سیم‌دار شده‌اند. این نوع طناب آبگریز است، به این معنا که قادر به شناور شدن بر روی آب است. از طرفی در دماهای پایین بسیار سخت باقی می‌ماند و ظرفیت بارگذاری بالایی دارد. طناب UHMWPE دارای استحکام بالا نسبت به وزن و خواص سایش عالی است، اما برای کار در دماهای بالا انتخاب خوبی نیست. زیرا حداکثر دمایی که تحمل می‌کند 65 درجه سانتیگراد است.

امروزه دو نوع طناب قایق بادبانی با نام‌های Superbraid و Superspeed وجود دارد که دارای هسته‌های UHMWPE با غلاف پلی استر هستند که استحکام و کنترل بهینه‌ای را به شما هدیه می‌دهد. آنها کشش بسیار کمی ‌دارند و در طیف وسیعی از رنگ‌ها و قطرها و در طول انتخابی شما وجود دارند.

ساختار طناب ابریشمی

ساختار طناب ابریشمی می‌تواند به صورت یک‌بافته، دوبافته و ساختار طناب پیچ‌خورده باشد. طناب بافته‌شده از بافته شدن الیاف در کنار هم تشکیل می‌شود تا نوارهای لوله مانندی را تشکیل دهد. طناب پیچ‌خورده با چرخاندن الیاف به دور رشته‌ها و سپس چرخاندن مجدد این رشته‌ها به دور طناب ایجاد می‌شود.

طناب ابریشمی

طناب‌های پیچ‌خورده سه رشته‌ای رایج‌ترین نوع آن هستند. این طناب‌ها برای اتصال بهتر عمل می‌کنند، معمولاً هزینه کمتری دارند و کشش بیشتری نسبت به ساختار بافته ‌شده ارائه می‌دهند. یکی از مشکلات طناب‌های پیچ‌خورده این است که می‌توانند در معرض پیچ‌خوردگی قرار بگیرند و به اندازه طناب‌های بافته ‌شده انعطاف‌پذیر نیستند.

تک‌بافته به این معنی است که یک هسته موازی با یک غلاف بافته پوشانده شده است که به آن انعطاف‌پذیری می‌دهد و در عین حال از پیچ خوردن آن جلوگیری می‌کند. طناب‌های قایق تک‌بافته بهتر است برای خطوط اسکله بزرگ مانند طناب لنگر بافته استفاده شود.

دوبافته به این معنی است که هم هسته و هم روکش بافته شده‌اند، بنابراین کار با آنها راحت‌تر است. آنها به بهترین وجه برای خطوط دکل قایق استفاده می‌شوند. مواد مورد استفاده در هر یک از طناب‌های دریایی بافته‌شده متفاوت است و هسته ممکن است مواد متفاوتی نسبت به غلاف داشته باشد. طناب پیچ‌خورده بالاترین درجه کشش را به شما می‌دهد و حداقل مقاومت شکستگی بالاتری دارد، بنابراین بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پیدا کردن طناب ابریشمی مناسب

قبل از ساخت طناب ابریشمی مصنوعی از مواد طبیعی برای درست کردن طناب در قایق‌ها و کشتی‌های تاریخی استفاده می‌شد. در حال حاضر بیشتر طناب‌های دریایی از الیاف مصنوعی مانند پلی استر، نایلون و پلی پروپیلن برای رسیدن به اهداف زمینی و زیر آب ساخته می‌شوند. آنها برای بادبان‌ها، لنگرها و ایمن کردن قایق یا موارد روی قایق به کار می‌روند.

بسیار مهم است که بدانید از چه مواد و ساختار طنابی برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کنید. برخی از نکات کلیدی که هنگام تصمیم‌گیری برای انتخاب طناب باید به آن توجه کنید این است که طناب چقدر قوی و بادوام است، آیا می‌تواند بر آب شناور بماند یا در آن غرق می‌شود و در هنگام استفاده یا خیس شدن چقدر کشیده می‌شود.

طناب ابریشمی با کیفیت

تفاوت بین مواد به کار رفته در ساخت طناب ابریشمی

یکی از محبوب‌ترین طناب‌هایی که در مصارف دریایی استفاده می‌شود، از پلی استر ساخته شده است. اگرچه این نوع طناب قدرت شناور شدن بر آب را ندارد، اما معمولاً ارزان‌تر از سایر طناب‌های دریایی است و استحکام و مقاومت بالایی در برابر سایش و اشعه ماوراء بنفش دارد. طناب پلی استر به راحتی متصل می‌شود و به دلیل اینکه در آب فرو می‌رود، معمولاً برای خطوط لنگر استفاده می‌شود.

یکی دیگر از طناب‌های متداول لنگر طناب نایلونی است که  به دلیل خاصیت ارتجاعی و جذب ضربه برای این منظور به کار می‌رود. از سوی دیگر هنگامی‌ که خیس می‌شود ضعیف می‌شود و این بدان معناست که اگر از یک طناب نایلونی به عنوان خط لنگر استفاده شود، ممکن است نیاز به تعویض مکرر داشته باشد. یکی دیگر از طناب‌های رایج ابریشمی پلی پروپیلن است که در قایق‌ها و کشتی‌های کوچک‌تر استفاده می‌شود. طناب پلی پروپیلن روی آب شناور می‌شود و طناب خوبی برای حفظ ایمنی در آب است.

طناب ابریشمی مخصوص قایق

طناب ابریشمی مخصوص قایق همان طور که از نامش پیداست، یک طناب دریایی است که برای قایق‌های بادبانی کوچک استفاده می‌شود. این یک اصطلاح عمومی است که به طیف گسترده‌ای از طناب‌های مختلف اشاره دارد. طناب‌هایی که در قایقرانی استفاده می‌شوند و معمولاً در برای کنترل بادبان به کار می‌روند. طناب‌های قایق می‌توانند در صفحات اصلی، هالیارد، ورق‌های بازویی، کیکرها، outhauls و بند بادبان استفاده شوند.

از آنجا که اکثر طناب‌های قایق با دست کار می‌کنند، راحتی استفاده از آنها بسیار مهم است. آنها باید در شرایط مسابقه با قایق کاملا ایمن بوده و دست را اذیت نکنند. انتخاب برندها و ساختارهای مناسب برای هر کاربری خاصی در هنگام قایقرانی به دلایل ایمنی و عملکرد ضروری است، بنابراین ارزش تحقیق و آزمایش را دارد که کدام طناب برای شما و قایق شما بهتر است.

طناب ابریشمی ایرانی

طناب ابریشمی پهلوگیری

طناب ابریشمی لنگر همان طور که از نامش پیداست یک نوع طناب دریایی است که برای پهلوگیری قایق تفریحی استفاده می‌شود. این طناب قایق را به یک پانتون می‌بندد. به همین دلیل ممکن است به عنوان طناب اسکله نیز شناخته شود. طناب لنگر در هنگام پهلوگیری نیز استفاده می‌شود. آنها از حرکت مداوم قایق و برخورد با اسکله جلوگیری می‌کنند. حرکتی که می‌تواند به کشتی شما آسیب برساند.

اکثر طناب‌های پهلوگیری امروزه به جای طناب سنتی کنفی، از نایلون، پلی استر یا UHMWPE ساخته شده‌اند. برخی از طناب‌ها دارای ترکیبی از همه این الیاف هستند تا بهترین خواص را برای شما به ارمغان بیاورند. طناب نایلونی 3 رشته و طناب پلی استر 3 رشته، انتخاب‌های ایده‌آلی به عنوان طناب پهلوگیری در هنگام اتصال به اسلکه هستند. این طناب‌ها بسیار انعطاف‌پذیر بوده و در برابر سایش مقاوم هستند.

لطفاً از این محصولات هم دیدن کنید