طناب کنفی

4.2

طناب کنفی از الیاف کنف ساخته می‌شود. این یک طناب پرکاربرد برای انجام بسیاری از وظایف مختلف است. کاربردهای این نوع طناب شامل کوهنوردی، ماهیگیری، کشتیرانی و سوارکاری است. این یک طناب قوی است و ویژگی‌های متفاوتی دارد. آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان کنف را به طناب تبدیل کرد؟ ممکن است فقط در مورد مصرف کنف به‌عنوان دارو چیزهایی را شنیده باشید. بااین‌حال از کنف برای ساخت طناب نیز استفاده می‌شود.

قیمت طناب کنفی

طناب کنفی که از 100% فیبر طبیعی کنف ساخته شده به‌عنوان یک طناب دوستدار محیط‌زیست محسوب می‌شود. نه فرایند تولید و نه فرایند تجزیه کنف هیچ‌گونه تأثیر مخربی بر محیط‌زیست نمی‌گذارد. برای استعلام قیمت این محصول با ما تماس بگیرید. همچنین پیشنهاد می کنیم از دیگر محصولات ما طناب پلاستیکی و طناب پلی پروپیلن دیدن نمایید.

تماس با کارشناس فروش:

طناب کنفی چیست؟

طناب کنفی از الیاف کنف ساخته می‌شود. این یک طناب پرکاربرد برای انجام بسیاری از وظایف مختلف است. کاربردهای این نوع طناب شامل کوهنوردی، ماهیگیری، کشتیرانی و سوارکاری است. این یک طناب قوی است و ویژگی‌های متفاوتی دارد.

آیا تابه‌حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می‌توان کنف را به طناب تبدیل کرد؟ ممکن است فقط در مورد مصرف کنف به‌عنوان دارو چیزهایی را شنیده باشید. بااین‌حال از کنف برای ساخت طناب نیز استفاده می‌شود. بیایید به چگونگی ساخت این طناب، ویژگی‌ها، مزایا و کاربردهای آن نگاهی کنیم.

تاریخچه طناب کنفی

روندهای تولید طناب‌های کنفی

روش سنتی

این یک واقعیت شگفت‌انگیز است که کار ساخت طناب با دست تا چند دهه پیش رواج داشت. اما به نظر می‌رسد با ظهور ماشین‌آلات و تکنولوژی پیشرفته، دیگر نیازی به طناب سازی با دست نیست. بااین‌حال، هنوز در بسیاری از جاها، روند سنتی دنبال می‌شود. در اینجا سعی می‌کنیم تا روش سنتی طناب سازی کنفی را بیان کنیم. روند تولید سنتی این طناب دارای 6 مرحله است که عبارت‌اند:

 • مرحله اول: الیاف کنفی را جدا کنید و به طول‌های تقریباً دوبرابر طول طناب دلخواه برش دهید. برش را تا زمانی ادامه دهید که یک دسته الیاف به‌اندازه نصف قطر طناب مورد نظرتان باشد.
 • مرحله دوم: دسته الیاف را بگیرید و آن را از وسط تا کنید، با قراردادن یک میله رول‌پلاک از حلقه حاصل و داخل زمین، چین را محکم کنید. الیاف این دسته را با کشیدن دست در طول بند صاف کنید.
 • مرحله سوم: بسته را به دو قسمت تقسیم کنید، نیمی از الیاف را در دست چپ نیمی از الیاف را در دست راست خود بگیرید.
 • مرحله چهارم: هر بسته را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا زمانی که شروع به پیچ خوردن و حلقه زدن کند. در حین چرخاندن تا جایی که می‌توانید بکشید.
 • مرحله پنجم: دو طناب کنفی را به هم بپیچانید، یکی را بر روی دیگری در یک حرکت خلاف جهت عقربه‌های ساعت بپیچید تا طناب شکل بگیرد.
 • مرحله ششم: انتها را با گره‌های روی دست که با انتهای آن در دستانتان شروع می‌شود، محکم کنید. هنگامی که انتهای اول محکم بسته شد، طناب را ازروی میله رول‌پلاک خارج کرده و آن را نیز ببندید.

روش تولید صنعتی

در اواسط قرن 18 و اوایل قرن 19،روند تولید طناب به‌شدت تغییر کرد. ماشین‌ها از کارهایی که مردان با دست انجام می‌دادند پیشی گرفتند. در نتیجه، صنایع‌دستی، مشاغل و آداب‌ورسوم مختلف سنتی در پس‌زمینه قرار گرفتند. در روند تولید صنعتی طناب‌های کنفی مراحل زیر انجام می‌شود.

 • پردازش الیاف و رشته‌ها
 • اگر قرار است طناب از الیاف طبیعی خام ساخته شود، ابتدا الیاف را با روغن طبیعی روغن‌کاری می‌کنند. سپس آنها را به مجموعه‌ای از ماشین‌ها وارد می‌کنند که هرگونه کثیفی را از بین می‌برند، الیاف را صاف می‌کنند، آن‌ها را از هم جدا می‌کنند و با چند مجموعه شانه‌های دندانه‌دار فولادی شانه می‌کنند.
 • الیاف از غلتک‌های ماشین کشش عبور داده می‌شود تا فشرده شود. نخ تمام شده روی قرقره‌هایی به نام بوبین پیچیده می‌شود. در این مرحله، نخ ممکن است با رنگ‌های مختلف رنگ شود تا یک‌رشته یا یک طناب کامل با یک رنگ خاص تولید شود.
 • تشکیل طناب پیچیده شده
 • بوبین‌های نخ بر روی قابی قرار می‌گیرند که به آن کریل می‌گویند. انتهای نخ‌ها از طریق سوراخی در یک صفحه ثابت می‌شود. سپس انتهای نخ‌ها به یک لوله فشاری وارد می‌شود. همان‌طور که نخ از طریق لوله فشاری کشیده می‌شود، لوله آن را در جهت S-wist، برخلاف پیچش نخ می‌پیچد تا رشته‌ای محکم ایجاد کند.
 • رشته‌ها یا به رشته‌های بوبین منتقل می‌شوند یا مستقیماً به دستگاه بسته می‌شوند. سپس انتهای هر رشته از یک قالب چرخشی عبور داده می‌شود که رشته‌ها را در جهت پیچش Z می‌پیچد و آنها را به هم قفل می‌کند. به این فرایند بستن طناب می‌گویند.
 • طناب کنفی تمام شده روی یک قرقره پیچیده می‌شود. وقتی به انتهای رشته‌ها رسید، سیم‌پیچ تمام شده طناب از قرقره خارج می‌شود و با نوارهایی از طناب کوچک‌تر به هم گره می‌زند. انتهای آن یا چسبانده می‌شود.

موارد استفاده از طناب کنفی

با استفاده از فناوری مدرن جایگزین‌های دیگری برای برخی از مفاهیمی که کنف می‌تواند برای آنها استفاده شود، مانند سوخت، پلاستیک و موارد دیگر، مردم کمتر به کنف به‌عنوان یک منبع وابسته شدند. بااین‌حال، این بدان معنا نیست که امروزه هنوز نمی‌توان از کنف به طرق مختلف استفاده کرد. طناب‌هایی که از کنف ساخته شده‌اند، کاربردهای فراوانی دارند که از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاربردهای دریایی: طناب‌های کنفی برای عملیات‌های مختلف دریایی مانند لنگر سواری، طناب بادبانی و خط لنگر استفاده می‌شود.
 • کوهنوردی: استفاده از طناب‌های ساخته شده از کنف در کوهنوردی بسیار رایج است. اکثر کارشناسان و علاقه‌مندان به کوهنوردی از این طناب‌ها برای کوهنوردی و ورزش استفاده می‌کنند.

قیمت طناب کنفی

 • طراحی داخلی: اگر دوست دارید خانه خود را تزئین کنید اما نمی‌خواهید برای دکوراسیون گران‌قیمت خانه هزینه کنید، کنف انتخاب عالی برای شما است. بسیاری از ایده‌های دکوراسیون منزل مانند دیوارکوب، فرش و قاب‌های کنفی وجود دارد.

طناب کنفی ایرانی

 • نخ خیاطی: از طناب‌های کنفی می‌توان به‌عنوان نخ خیاطی نیز استفاده کرد. اگر عاشق خیاطی هستید یا حرفه شماست می‌توانید از طناب کنفی یا نخ کنفی استفاده کنید. نخ‌های خیاطی کنفی در رنگ‌های مختلف موجود است.

طناب کنفی

ویژگی‌ها و مزایای طناب‌های کنفی

 • طناب دوستدار محیط‌زیست: طناب کنفی که از 100% فیبر طبیعی کنف ساخته شده به‌عنوان یک طناب دوستدار محیط‌زیست محسوب می‌شود. نه فرایند تولید و نه فرایند تجزیه کنف هیچ‌گونه تأثیر مخربی بر محیط‌زیست نمی‌گذارد. در ضمن برداشت مسئولانه باعث ارتقای محیط‌زیست سالم می‌شود.
 • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش: به‌طورکلی، طناب‌ها در اثر اشعه ماوراء بنفش ضعیف می‌شوند، اما این موضوع در مورد طناب‌های کنفی یکسان نیست. این طناب‌ها به دلیل ویژگی‌های طبیعی، در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند. آنها تحت‌تأثیر اشعه ماوراء بنفش قرار نمی‌گیرند و بنابراین، می‌توانند برای مدت طولانی مستحکم بمانند و عملکرد بهتری داشته باشند.
 • مقاوم در برابر اکثر مواد شیمیایی: مواد شیمیایی برای الیاف طبیعی بسیار مضر هستند. طناب‌های کنفی از یک ماده طبیعی ساخته شده است، اما همچنان در برابر اکثر مواد شیمیایی مقاوم است. کنف اثرات مواد شیمیایی را بر روی خود غیرفعال می‌کند.
 • استحکام کششی بالا: استحکام کششی نقطه شکست یا حداکثر ظرفیت بارگذاری وزنی است. توانایی عملکرد یک طناب را توصیف می‌کند. طناب‌های کنفی استحکام کششی بسیار بالایی دارند. ازاین‌رو، کنف برای کوهنوردی، حمل‌ونقل، بارگیری وزن و کاربردهای دریایی استفاده می‌شود.
 • دوام طولانی: ویژگی‌های طبیعی، قدرت و قابلیت‌های انسداد کنف آن را بسیار بادوام می‌کند. به‌راحتی می‌تواند سال‌ها بدون ضعیف شدن یا آسیب‌دیدن کار کند.
 • مقرون‌به‌صرفه – ممکن است فکر کنید که طناب‌های کنفی گران‌تر از سایر طناب‌ها هستند زیرا از کنف ساخته شده‌اند. در واقع این‌طور نیست. این نوع طناب‌ها مقرون‌به‌صرفه هستند. شما به‌راحتی می‌توانید آنها را مانند طناب‌های دیگر خریداری کنید.

طناب کنفی با کیفیت

سخن آخر

هدف ما در این مقاله آشنایی بیشتر شما با طناب کنفی و کاربردهای آن بود تا شما با آگاهی از این موارد، بهتر بتوانید از این طناب در زمینه‌های مختلفی نظیر قایقرانی، کوهنوردی و حتی دکوراسیون استفاده کنید.